Často kladené otázky

1. K jakému účelu se POCTech CT-10 používá?

Systém POCTech CT-10 CGM je určen pro zjišťování trendu glykémie a sledování vzorců u dospělých pacientů s diabetem.

2. Z čeho se skládá systém POCTech CT-10 CGM?

Systém POCTech CT-10 CGM se skládá především ze tří částí: senzoru, vysílače a přijímače. Součástí balení přijímače je také USB kabel, který slouží pro připojení přijímače ke zdroji elektřiny či ke stahování údajů do softwaru POCTech CT-10.

 

Obr. 1. Systém: Senzor, vysílač a přijímač


Obr. 2. Sestava zavaděče senzoru (Senzor a zavadeč)
 

3. Co obsahuje základní balíček POCTech CT-10?

V základním balíčku POCTech CT-10 naleznete:
Sada CGM
  • Přijímač (součástí balení je USB kabel)
  • Vysílač (součástí balení je náhradní kryt baterie)
  • 1 ks desetidenního senzoru
  • Uživatelská příručka
  • Rychlý průvodce

4. Co je součástí sady senzoru POCTech CT-10?

Součástí sady senzoru POCTech CT-10 je:
  • 1 ks desetidenního senzoru
  • Rychlý průvodce

5. Jsou součástí sady POCTech CT-10 také alkoholem napuštěné ubrousky pro očištění pokožky před zavedením nového senzoru?

Ne, sada tyto alkoholové ubrousky neobsahuje.

6. Kdo vyrábí POCTech CT-10?

POCTech CT-10 vyrábí společnost POCTech v Zhejiangu, Číně.

7. Jak probíhá sterilizace systému POCTech CT-10?

Sterilitu senzoru zachovává neotevřené, nepoškozené balení. Pokud zjistíte, že je obal senzoru porušený či otevřený, nepoužívejte ho. Sterilizace senzoru probíhá radiační metodou.

8. Jak POCTech CT-10 funguje?

Pacient si senzor glykémie POCTech CT-10 zavede do horní části paže nebo do břicha pomocí zavaděče senzoru tak, jak je uvedeno v Uživatelské příručce k přístroji. Senzor obsahuje tenké vlákno, které měří množství glukózy v tkáňovém moku v těle. Vysílač připojený k senzoru v reálném čase vysílá každé tři minuty prostřednictvím Bluetooth® signály do přijímače, v němž může pacient nepřetržitě ve dne i v noci sledovat údaje o glykémii.

9. Jaká záruka se vztahuje na POCTech CT-10?

Na přijímač i vysílač POCTech CT-10 se vztahuje dvouletá záruka.

10. Je možné si vybrat barvu senzoru/vysílače?

Ne. V současnosti jsou oba dostupné pouze v bílé barvě.

11. Jak je třeba skladovat senzory POCTech CT-10?

POCTECH CT-10 senzory by měly být chráněny před horkem a přímým světlem a měly by být uchovávány v teplotním rozmezí 2°C – 30°C (35°F – 86°F).  Jednotlivé senzory POCTech CT-10 uchovávejte v originálním neporušeném balení až do okamžiku použití. Před použitím senzoru jej na 30 min nechejte odpočinout při pokojové teplotě. Při běžném nošení by se senzor neměl pohybovat mimo teplotním rozmezí 15°C – 40°C (59°F – 104°F).
  • Použité POCTech CT-10 senzory zlikvidujte v souladu s platnými směrnicemi pro nakládání se zdravotnickým odpadem.
  • Nepoužívejte senzory POCTech CT-10 po datu použitelnosti uvedeném na obalu. 
  • Nepoužívejte senzory POCTech CT-10, pokud vykazují známky poškození či předchozí manipulace.
  • POCTech CT-10 uchovávejte mimo dosah dětí.

12. Co když zapomenu po 10 dnech POCTech CT-10 odstranit?

Systém POCTech CT-10 je naprogramovaný ke sběru údajů po dobu až 10 celých dní, což znamená, že nemůže být používán déle než 10 dní.

13. Mohu mít senzor zavedený déle než 10 dní?

Lhůta až 10 dní,  po niž je možné mít senzor zavedený, slouží k zajištění optimálního výkonu systému POCTech CT-10 . Po skončení desetidenního období přestane přijímač automaticky sbírat údaje.

14. Jak mám připravit místo vpichu před zavedením senzoru POCTech CT-10?

  1. Nejprve zvolte jako místo vpichu horní část paže či břicho. Nevhodná místa pro zavedení senzoru jsou místa zjizvená, podrážděná, pokrytá vyrážkou nebo zasažená jinými kožními problémy.
  2. Alkoholovým ubrouskem (nebo tampónkem) očistěte a desinfikujte pokožku. 
  3. Před zavedením senzoru se přesvědčte, že je pokožka čistá, suchá a bez chlupů.  
  4. Na pokožce se nesmí nacházet zbytky krémů, olejů, pudru, makeupu, ani pleťového mléka či pleťové vody.Všechny tyto výrobky mohou způsobit horší přilnavost a lepivost základny senzoru.  
  5. Po inicializaci vysílače a připojení na senzor je možné použít pro připevnění vysílače/senzoru navíc voděodolný lepicí obvaz či náplast (7,6 x10,2cm).

15. Mohou pleťová mléka (zvlhčující, samoopalovací apod.) ovlivnit senzor POCTech CT-10?

Aby nedošlo k narušení přilnavosti základny senzoru, neměl by být senzor připevňován na oblast pokožky, na niž byl krátce před jeho přiložením použit krém, pleťové mléko či pudr.

16. Mohu před připevněním senzoru oholit místo aplikace?

Doporučujeme neholit místo aplikace senzoru bezprostředně před aplikací senzoru, protože holením by se pokožka mohla podráždit a být citlivá. Pokud je to třeba, zkontrolujte nejprve místo aplikace a pokud zjistíte, že je podrážděné nebo kůže porušená, zvolte jiné místo aplikace.

17. Mohu si balení senzoru otevřít předem?

Senzor by měl být apliková bezprostředně po otevření balení.   
Vždy zkontrolujte datum použitelnosti na obalu senzoru dříve, než jej otevřete. Senzory, které jsou po lhůtě použitelnosti, nepoužívejte.

18. Je možné mít na sobě POCTech CT-10, když  se jdu koupat nebo plavat?

Sprchování: Pokud je set senzor/vysílač správně složený a udržovaný, je voděodolný do stupně krytí IP27. To znamená, že se můžete potopit do hloubky 1 m až na 30 minut. Sprchovat se můžete bez jakýchkoliv zvláštních opatření. Nicméně při provádění jakýchkoliv aktivit spojených s vodou je třeba zohlednit délku připevnění senzoru a různé typy lidské pokožky a případně přijmout další opatření k ochraně přístroje. Nabízí se např. možnost přelepit vysílač/senzor voděodolnou zdravotnickou náplastí či páskou (7,6x10,2 cm), pokud si přejete.

19. Jaká jsou doporučení pro mastnou pokožku?

Ačkoliv je to nepravděpodobné, může senzor nechtěně odpadnout, zvláště kvůli nadměrnému pocení či pohybu. Mastná pokožka může zkomplikovat připevnění senzoru, který nemusí pevně přilnout k pokožce. Abyste dosáhli optimálních výsledků, jemně otřete místo aplikace alkoholovým ubrouskem (tampónkem), čímž očistíte a dezinfikujete pokožku. Nechte zcela uschnout a poté ihned připevněte senzor silným tlakem na základnu a na náplast senzoru. Zajistíte tak pevné přilepení na pokožku.   
Po inicializaci  a připojení vysílače k senzoru můžete pro větší jistotu upevnění přelepit přes vysílač/senzoror voděodolnou zdravotnickou náplast (7,6x10,2 cm), pokud si přejete.

20. Jaká jsou doporučení pro sportovce?

Záleží na druhu sportovní aktivity, kterou provozujete. Je možné, že bude senzor upevněn v oblasti těla, kde hrozí nadměrné pocení, vnější náraz do senzoru nebo náhlý prudký pohyb.  Abyste dosáhli optimálních výsledků, jemně otřete místo aplikace alkoholovým ubrouskem (tampónkem), čímž očistíte a dezinfikujete pokožku. Nechte zcela uschnout a poté ihned připevněte senzor silným tlakem na základnu a na náplast senzoru. Zajistíte tak pevné přilepení na pokožku.   
Po inicializaci  a připojení vysílače k senzoru můžete pro větší jistotu upevnění přelepit přes vysílač/senzoror voděodolnou zdravotnickou náplast (7,6x10,2cm), je-li to žádoucí.

21. Jak začít s používáním systému POCTech CT-10?

  1. Nejprve připravte vysílač tak, že do něj vložíte novou baterii CR1620. Pro otevření a uzavření prostoru můžete použít minci. 
  2. Poté připravte přijímač na spárování s vysílačem. Zapněte přijímač stisknutím a přidržením tlačítka ON/OFF na boku přístroje po dobu delší než 3 sekundy. Přijímač začne vyhledávat nejbližší vysílače a zobrazí seznam těch, které jsou dostupné pro spárování. Zkontrolujte baterii přijímače. Pokud je třeba, nabijte baterii. 

  3. Zvolte sériové číslo svého vysílače na displeji přijímače a klepněte na "Ano".

    Pro nastavení času a data klepněte na “Nastavit”. Prosím uvědomte si, že jakmile provedete synchronizaci vysílače, nebudete se moci vrátit a změnit nastavení času a data.
  4. Jakmile jste spokojení s nastavením času a data, klepněte na “Sync” (Synchronizovat). Zahájíte tak synchronizaci vysílače a přijímače.
  5. V dalším kroku připravíte pokožku k zavedení senzoru. Na horní části paže či na břichu zvolte vhodné místo pro senzor. Poté pokožku očistěte alkoholovým ubrouskem (tampónkem).

  6. Nyní jste připraveni zavést senzor. Senzor by se měl před aplikací nechat ohřát na pokojovou teplotu. Vyjměte senzor z obalu a odstraňte z náplasti základny senzoru ochrannou folii. Přiložte senzor na očištěné a odmaštěné místo a přitiskněte pevně základnu senzoru na kůži. Náplast se přilepí k pokožce.

  7. Odstraňte oranžovou pojistku zavaděče nad zaváděcím tlačítkem. Lehce zatlačte na rukojeť zavaděče tak, aby se pokožka pod přední částí zavaděče lehce nadzvedla. Stiskněte zaváděcí tlačítko  a zaveďte senzor do kůže. Měli byste uslyšet "cvaknutí", když se uvolní pružina zaváděcího mechanizmu.
              
  8. Nyní můžete odstranit pojistku zavaděče. Stiskněte proti sobě dvě ramínka po stranách pojistky, čímž se oddělí zavaděč od senzoru. Zavaděč zlikvidujte.
     
  9. Konektor připojení senzoru stiskněte dolů a zacvakněte ho do základny senzoru. 
  10. Poté zasuňte vysílač do základny senzoru. Vysílač je na svém místě, jakmile uslyšíte zacvaknutí do základny senzoru. 
  11. Nyní proveďte inicializaci senzoru. Na displeji přijímače byste měli vidět sériové číslo vysílače a otázku “Aktivovat senzor?” Pokud jste připraveni, zvolte "Ano" a spustíte proces inicializace (zahajovací fáze), který bude trvat 3 hodiny.
  12. Váš senzor je nyní připraven k použití!  Pokud chcete, můžete zajistit dodatečnou ochranu setu vysílač/senzor jejich přelepením. Použijte zdravotnickou voděodolnou náplast (7,6x10,2 cm).

22. Je pro kalibraci POCTech CT-10 nutné provést kalibraci odběrem z prstu?

Ano. První a druhý den používání nového senzoru vyžaduje kalibraci pomocí 2 odběrů z prstu. Zbývající dny (3 -10) je třeba provést pouze kalibraci ranní glykémií před jídlem. 
  • Zadejte hodnotu glykémie do přijímače nejdéle 5 min od odečtení hodnoty z glukometru.
  • Nezadávejte údaje o glykémii zjištěné 2 hodiny po jídle. 
  • Nezadávejte hodnoty glykémie, pokud  se na přijímači vedle hodnoty glykémie objeví šipka nahoru nebo dolů. Pokud se takováto šipka objeví, znamená to, že glykémie rychle stoupá či klesá. Přijímač vás také může upozornit výstrahou, že "Glykémie je nestabilní. Proveďte prosím rekalibraci, jakmile se glykémie ustálí.”
    • Bližší informace pro pacienty: Když se glykémie rychle zvyšuje či snižuje, mohou se výsledky měření glukometru a CGM systému značně lišit. Hodnoty z CGM jsou oproti měření po odběru z prstu opožděné. Může se jednat o minimálně 10 minutový či větší rozdíl, zvláště během rychlých nebo nečekaných změn hodnot glykémie.  
  • Pokud pozorujete značnou odchylku mezi hodnotami glukometru a  hodnotami uvedenými na přijímači (30 - 40% rozdíl v hodnotách), umyjte si ruce a proveďte druhý odběr pro měření z prstu. 

23. Proč se hodnoty získané měřením glukometru a ze systému CGM liší?

Hodnoty z CGM jsou oproti měření po odběru z prstu opožděné. Může se jednat o minimálně 10 minutový či větší rozdíl, zvláště během rychlých nebo nečekaných změn hodnot glykémie.  Když se glykémie rychle zvyšuje či snižuje, mohou se výsledky měření glukometru a CGM systému značně lišit. Pokud pozorujete značnou odchylku mezi hodnotami glukometru a  hodnotami uvedenými na přijímači (30 - 40% rozdíl v hodnotách), umyjte si ruce a proveďte druhý odběr pro měření z prstu.

24. Co dělat, když se po zavedení senzoru objeví krvácení?

Pokud se po zavedení senzoru objeví krvácení, senzor vyjměte a nový senzor umístěte na jiné místo.

25. Co dělat, když se senzor začne odlepovat?

Pokud je senzor stabilní a ještě neodpadl, můžete ho připevnít zdravotnickou náplastí  (7,6x10,2 cm). Překrytím celého setu vysílače/senzoru zajistíte dodatečnou ochranu.

26. Kdy a jak často měnit senzor POCTech CT-10?

Senzor je třeba vyměnit po 10 dnech. (Senzor vydrží 9 dní a 21 hodin po úvodní tříhodinové inicializaci/ zahajovací fázi, celkem tedy plných 10 dní.) 
Pokud senzor nechtěně odpadne, nepoužívejte jej znovu. Použijte nový senzor.

27. Jak blízko u sebe musí být vysílač a přijímač systému POCTech CT-10, aby bylo možné přenést údaje?

Přijímač nevzdalujte více než 4 metry od vysílače. Udávaná účinná vzdálenost bezdrátové komunikace jsou 4 metry. Doporučujeme s sebou přijímač stále nosit. Pokud bude vysílač mimo dosah, nebude fungovat výstraha.

28. Co se stane, když budu příliš daleko od přijímače a dojde k přerušení údajů...?

Pokud se ocitnete příliš daleko od přijímače, tj. více než 4 metry, může vysílač ztratit spojení s přijímačem. Jakmile se znovu ocitnete v jeho dosahu, měl by se automaticky znovu připojit na vysílač. Přijímač si poté stáhne veškeré údaje z období, kdy nebyl k vysílači připojen. 
Pokud se přijímač sám nedokáže znovu spojit s vysílačemm či pokud to trvá déle než 5 minut, prosím restartujte přijímač. Stiskněte tlačítko ON/OFF na pravé straně přijímače a podržte déle než 3 sekundy, čímž přijímač vypnete. Poté stejný postup opakujte, čímž přijímač opět zapnete. Nyní by se měl přijímač automaticky připojit na vysílač a stáhnout si veškeré údaje za dobu, kdy obě části systému nebyly vzájemně propojeny.

29. Kolik údajů o glykémii se ukládá do vysílače?

Vysílač umí uložit veškeré údaje za celé desetidenní období používání senzoru.

30. Jak často je potřeba nabít baterii přijímače?

Přijímač má dobíjecí baterii. Ukazatel baterie v pravém horním rohu displeje přijímače změní barvu, pokud je kapacita baterie nízká. Pravidelně ji kontrolujte a nabíjejte podle potřeby. Jakmile se ukazatel kapacity baterie zbarví oranžově/červeně, dojde k jejímu vybití do 10 hodin a baterie přijímače by tedy měla být dobita, jakmile to půjde.   
Pokud přijímač delší dobu nepoužíváte, měl by se doplna dobíjet alespoň jedenkrát za měsíc.

31. Jak se dozvím, kdy bude baterie přijímače nabitá?

Jakmile začnete baterii přijímače nabíjet,  ukazatel se zbarví dozelena, což značí, že probíhá nabíjení. Jakmile je baterie nabitá, ukazatel změní barvu na bílou. Doporučujeme odpojit přijímač až ve chvíli, kdy už je ukazatel BÍLÝ.

32. Jak často musím měnit baterii vysílače?

Baterie vysílače by se měla měnit pokaždé, kdy zavádíte nový senzor. Senzor by se měl vyměnit za nový po 10 dnech. Do vysílače použijte baterii CR1620.

33. Mohu odstřihnout náplast okolo senzoru?

Neodstřihujte ani nezmenšujte náplast senzoru.

34. Mohu používat současně více než jeden senzor POCTech CT-10?

Přijímač neumožňuje připojení více než jednoho vysílače současně.

35. Která místa jsou vhodná pro zavedení senzoru POCTech CT-10?

Pro senzor POCTech CT-10 jsou vhodnými oblastmi horní část paže či břicho. Nevhodná jsou naopak místa zjizvená, podrážděná, pokrytá vyrážkou nebo zasažená jinými kožními problémy.



Také se vyhněte místům, odkud by senzor mohlo strhnout příliš těsné oblečení.

36. Bude senzor/vysílač shromažďovat údaje o glykémii plných 10 dní?

Senzor vydrží 9 dní a 23 hodin po hodinové inicializaci/ zahajovací fázi, celkem tedy 10 dní.
Např.: Pokud zavedete nový senzor v pondělí ráno v 9.00, skončí doba fungování senzoru o 10 dní později, ve středu ráno v 9.00.

37. Mohu zavést senzor POCTech CT-10 v místě, kde mám tetování?

Protože se nedoporučuje používat senzor na místech pokožky se zjizvenou tkání, neměl by senzor být zaveden v místě tetování.

38. Co dělat, když se senzor POCTech CT-10 odlepí?

Pokud se senzor nečekaně odlepí, nepoužívejte ho znovu. Použijte nový senzor a proveďte všechny kroky nové inicializace.

39. Jak ukončit fungování senzoru?

Pokud jste dokončili celou monitorovací relaci senzoru:
Systém je naprogramován tak, aby sbíral údaje po dobu až 10 celých dní. Sběr údajů automaticky končí, jakmile je desetidenní monitorovací relace u konce. 

Pokud potřebujete odstranit senzor před dokončením monitorovací relace senzoru:
Vypněte senzor pomocí displeje přijímače tak, že v nabídce senzoru  "Senzor ZAP/VYP" přidržíte prstem ikonu v levém dolním rohu displeje přijímače. Poté zvolte volbu  "Vypnout senzor", což způsobí odpojení signálu z vysílače do přijímače.  

Senzor včetně přijímače odlepte. Když ho budete odstraňovat z pokožky, odloupněte základnu senzoru nejprve na jednom místě a poté stálým tahem odlepte i zbytek setu senzor/vysílač od pokožky. 

40. Jak odstranit senzor POCTech CT-10?

Set vysílače a senzoru odstraňte současně. Až budete senzor odstraňovat z pokožky, odloupněte nejprve jednu stranu základny senzoru a poté stálým tahem odlepte i zbytek setu senzor/vysílač od pokožky.

41. Ukončí přijímač automaticky fungování senzoru po 10 dnech?

Systém je naprogramován tak, aby sbíral údaje po dobu až 10 celých dní. Sběr údajů automaticky končí, jakmile je desetidenní monitorovací relace u konce.

42. Mohu ukončit fungování senzoru předčasně?

Pokud potřebujete odstranit senzor před dokončením monitorovací relace senzoru:
Vypněte senzor pomocí displeje přijímače tak, že v nabídce "Senzor ZAP/VYP" přidržíte prstem ikonu v levém dolním rohu displeje přijímače. Poté zvolte volbu "Vypnout senzor", což způsobí odpojení signálu z vysílače do přijímače.

43. Jak odstranit zbytky náplasti, které zůstanou po odstranění senzoru POCTech CT-10?

Kontaktujte svého ošetřujícího lékaře či lékárníka a poraďte se s nimi, jak nejlépe odstranit zbytek náplasti, který zůstal po odstranění senzoru.

44. Jak čistit  jednotlivé části systému POCTech CT-10?

Při čištění povrchu vysílače a přijímače použijte alkoholové ubrousky. Obě části systému je možné opětovně používat, jakmile dokonale uschnou.
Vysílač a přijímač jsou choulostivá elektronická zařízení. Přijímač NENÍ voděodolný. Je třeba jej udržovat v suchu.

45. Jak odpojit vysílač od senzoru?

Chcete-li odpojit vysílač od senzoru, postupujte následovně:
1)    Přední část senzoru stiskněte směrem dolů, pryč od vysílače. 
2)    Současně vysuňte vysílač směrem dopředu, čímž ho odpojíte od základny senzoru.
 

46. Vyšetření pomocí CT, rentgenu, MRI

Pokud musíte podstoupit vyšetření pomocí CT, rentgenu nebo MRI, odstraňte vysílač a senzor. Po vyšetření zaveďte nový senzor.

47. Mohou systém POCTech CT-10 bezpečně používat i děti?

V současnosti neexistují žádné klinické testy, které by zdokumentovaly účinnost systému POCTech CT-10 u dětí.
V současné době je systém kontinuálního sledování glykémie POCTech CT-10 určen pro řízení diabetu u pacientů starších 18 let.

VAROVÁNÍ:
Nenechávejte v dosahu malých dětí. Systém obsahuje malé části, které mohou při vdechnutí způsobit udušení dítěte.

48. Je bezpečné používat POCTech CT-10 v těhotenství?

V současné době neexistují žádné klinické testy, které by dokumentovaly účinnost systému POCTech CT-10 v těhotenství či při sledování gestačního diabetu.
V současnosti je systém kontinuálního sledování glykémie POCTech CT-10 určen pro  řízení diabetu u pacientů starších 18 let.

49. Obsahuje POCTech CT-10 latex?

Senzor POCTech CT-10 neobsahuje žádný latex.

50. Co dělat, když se projeví nějaká reakce kůže?

Důležité je měnit místo zavedení senzoru. Pokud problém přetrvává, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře či sestru. Pacienti s alergií na náplasti by POCTech CT-10 neměli používat.

51. Může být fungování systému POCTech CT-10 ovlivněno horkem?

POCTECH CT-10 by neměl být vystavován déle trvajícímu extrémnímu teplu (nepoužívejte jej např. v sauně či páře).

Během přepravy je možné po dobu až 30 dní skladovat senzory POCTech CT-10 v teplotním rozmezí 2°C – 45°C (35°F – 113°F).

Po obdržení zásilky uskladněte senzory POCTech CT-10 na místě, kde se teplota pohybuje mezi  2°C – 30°C (35°F – 86°F) a na které nepůsobí přímé světlo.  Každý senzor POCTech CT-10 uchovávejte v jeho originálním neotevřeném balení až do okamžiku použití. Před použitím senzoru jej na 30 min nechejte odpočinout při pokojové teplotě. Při běžném nošení by se senzor neměl pohybovat mimo teplotním rozmezí 15°C – 40°C (59°F – 104°F).

Pokud se domníváte, že senzory byly vystaveny teplotám pod 2°C (35°F) či nad 45°C (113°F) doporučujeme takové senzory nepoužívat.

52. Poškodí se senzory, pokud nebude při přepravě poštou dodrženo teplotní rozmezí určené pro uchovávání senzorů?

Během přepravy je možné po dobu až 30 dní skladovat senzory POCTech CT-10 v teplotním rozmezí 2°C – 45°C (35°F – 113°F).

Po obdržení zásilky uskladněte senzory POCTech CT-10 na místě, kde se teplota pohybuje mezi  2°C – 30°C (35°F – 86°F) a na které nepůsobí přímé světlo.  Každý senzor POCTech CT-10 uchovávejte v jeho originálním neotevřeném balení až do okamžiku použití. Před použitím senzoru jej na 30 min nechejte odpočinout při pokojové teplotě. Při běžném nošení by se senzor neměl pohybovat mimo teplotním rozmezí 15°C – 40°C (59°F – 104°F).

Pokud se domníváte, že senzory byly vystaveny teplotám pod 2°C (35°F) či nad 45°C (113°F) doporučujeme takové senzory nepoužívat.

53. Je možné zavést senzor POCTech CT-10 v místě, kde je pokožka spálená od slunce?

Nepoužívejte k zavedení senzoru místa, kde je pokožka mastná, porušená, spálená, spálená od slunce, pořezaná či podrážděná.

54. V jaké vzdálenosti od inzulínové pumpy je možné umístit senzor POCTech CT-10?

Nepoužívejte inzulínovou pumpu ani neaplikujte injekce inzulínu v okruhu méně než 8 cm od senzoru.

55. Je možné zavést senzor POCTech CT-10 v blízkosti různých léčivých náplastí, používaných pro léčbu jiných potíží než diabetu?

Doposud nebyly provedeny žádné studie týkající se vzájemného ovlivňování senzoru POCTech CT-10 a léčivých náplastí. Ohledně této problematiky se poraďte se svým lékařem.

56. Co dělat, když pacient trpí kožními problémy již před zavedením senzoru?

Pokud trpíte kožními nemocemi, poraďte se se svým lékařem. POCTech CT-10 by měl být  používán pouze v oblastech s neporušenou, zdravou kůží.

57. Co znamenají písmena a čísla natištěná na vysílači POCTech CT-10?



Symbol “P” je značkou zákonného výrobce zařízení, POCTech Co. Ltd.
Údaj “CT-100C10” uvádí označení modelu přístroje a to, že se jedná o senzor, jehož monitorovací relace trvá 10 dní.
Kombinace písmen “SN” a osmi číslic představuje unikátní sériové číslo vysílače. Když se provádí párování vysílače a přijímače, toto číslo se objeví na displeji přijímače.

Text je natištěný na vysílači kvůli bezpečnosti uživatele i jako informace pro ty, kdo by mohli v průběhu léčby pacienta přijít do styku s vysílačem/senzorem.

58. Jaký účel plní vstup na SD kartu po straně přijímače?

Vstup na SD kartu na přijímači je nefunkční. Není potřeba si ho vůbec všímat.

59. Můžete mi poslat náhradní USB kabel?

V současnosti nemáme k dispozici náhradní USB kabel typu C.
USB kabely typu C jsou velmi běžné a je možné je zakoupit online či v kamenném obchodě s elektronikou.

60. Můžete mi poslat náhradní chránič USB portu přijímače?

V současnosti nemáme k dispozici náhradní chránič USB portu přijímače.
Chrániče USB portu jsou běžné a je možné je zakoupit online či v kamenném obchodě s elektronikou.

61. Co  dělat, když se senzor nechtěně odlepí či odpadne?

Pokud se senzor nečekaně odlepí, nepoužívejte ho znovu. Použijte nový senzor a proveďte všechny kroky nové inicializace.

62. Musím i nadále používat glukometr?

Systém POCTech CT-10 dodává údaje a trendy vyplývající z kontinuálního sledování glykémie v reálném čase, což znamená, že poskytuje hodnotné informace, které lze použít pro řízení diabetu.

63. Je bolestivé zavádět senzor?

Můžete pociťovat něco podobného, jako když odebíráte vzorek krve z prstu. Ve studii uskutečněné v únoru 2020 celkem 73,9 % uživatelů našeho systému odpovědělo, že při zavádění senzoru pocítili jen lehce nepříjemné pocity.

64. Dá se zavaděč senzoru recyklovat?

Plastová skořápka obalu, v níž je senzor uchováván, může být recyklována. Zavaděč je považován za zdravotnický odpad a nemůže být recyklován.

65. Existuje mobilní aplikace k systému POCTech CT-10? Proč je v Uživatelské příručce uváděna mobilní aplikace?

Aplikace k systému POCTech CT-10 si mohou uživatelé mobilních telefonů stáhnout zdarma z Google Play nebo na Apple Store.

66. Mohu současně používat jak přijímač, tak i mobilní aplikaci?

Vysílač je možné mít v jeden okamžik spárovaný pouze s jedním zařízením, buď s přijímačem nebo mobilní aplikací. Např. jakmile spárujete vysílač s mobilní aplikací, přijímač už nebude schopen "najít" vysílač, jelikož ten už je spárovaný právě s mobilní aplikací.

67. Je možné systém propojit s jinou mobilní aplikací? (Apple HealthKit, Glooko, Caregiver Apps, atd.)

Systém POCTech CT-10 je kompatibilní s mobilní aplikací NightScout.

68. Je možné sledovat data na chytrých hodinkách?

Ano, za splnění jistých okolností lze zobrazit data i na chytrých hodinkách.

69. Je třeba k získání údajů o glykémii používat přijímač?

Senzor a vysílač POCTech CT-10 mohou být spárovány rovněž s aplikací POCTech CGM. Mobilní aplikace slouží jako alternativa k přijímači.

70. Jaký objem údajů se uloží ve vysílači?

Vysílač POCTech CT-10 uloží veškeré údaje získané ze senzoru za dobu desetidenní monitorovací relace.

71. Jaký objem údajů se uloží v přijímači?

Přijímač dokáže uchovat až 10 kompletních monitorovacích relací senzorů, každý v délce trvání 10 dní. Takto je tedy možné uložit až 100 dní údajů o glykémii.

72. Jaký objem údajů se uloží v mobilní aplikaci?

Aplikace POCTech CT-10 nemá žádné kapacitní omezení, co se údajů o glykémii týče. Jediným omezením je kapacita paměťového prostoru používaného mobilního zařízení.

73. Kde je možné získat  software POCTech Care?

Software POCTech Care je možné stáhnout pro běžné počítače v sekci Ke stažení.

74. Jaký objem údajů se uloží v softwaru POCTech Care na počítači?

Software POCTech Care PC nemá nastaveno žádné kapacitní omezení, co se údajů o glykémii týče. Jediným omezením je kapacita paměťového prostoru používaného počítače.

75. Jak často odesílá vysílač údaje o glykémii do přijímače/mobilní aplikace?

Vysílač odesílá údaje o glykémii každé tři minuty.

76. Kolik Událostí může být současně vloženo?

V jedné tříminutové relaci je možné vložit současně referenční kalibrační hodnotu glykémie a jednu Událost. Pokud zadáte druhou Událost v rámci téže tříminutové relace, bude první Událost přepsána.
Např. referenční hodnota glykémie a jedna Událost mohou být zadány současně v rámci jedné tříminutové relace:
  • referenční hodnota glykémie + cvičení
  • referenční hodnota glykémie + jídlo
  • referenční hodnota glykémie + léky
  • referenční hodnota glykémie + inzulín
Pokud zadáte referenční hodnotu glykémie a cvičení/léky/inzulín a pak jídlo jako poslední položku Událostí v rámci téže tříminutové relace, uloží se pouze referenční hodnota glykéme a jídlo.

77. Je možné přidat Událost dodatečně?

Událost musí být zadaná v té době, kdy k události dochází. Událost není na přijímači možné přidat ani k dřívějšímu časovému údaji, ani k tomu v budoucnosti.

78. Při párování vysílače s přijímačem se na displeji přijímače nezobrazí sériové číslo vysílače.

Možné příčiny:
1)    Stisknutím tlačítka na pravé straně přijímače a jeho přidržením po dobu alespoň 3 sekund si vynutíte tvrdý restart zařízení. Přijímač se vypne. Poté stiskněte a přidržte totéž tlačítko znovu po dobu alespoň 3 sekund, než se přístroj opět zapne.

2)    Zkontrolujte, zda je baterie vysílače vložena správně. Když baterii vložíte do vysílače, musí symbol plus na baterii směrovat vzhůru.



3)    Pokud máte k dispozici ještě jinou baterii, zkuste baterii z vysílače vyměnit za jinou, nepoužitou baterii.

4)    Na svém mobilním telefonu a zařízeních, která také používají Bluetooth© a nacházejí se v blízkosti vysílače, vypněte Bluetooth©. Pokud se nacházíte v místě s mnoha zařízeními se zapnutým Bluetooth©, je možné, že dochází k interferencím se signálem, což způsobuje, že přijímač nedokáže najít vysílač. Zkuste se přesunout jinam, kde podobných zařízení není tolik. Jakmile se podaří synchronizovat vysílač a přijímač, můžete vypnutá zařízení s Bluetooth© opět zapnout.
 

79. Jakou tloušťku má jehla pro zavedení senzoru?

Pro zavedení senzoru se používá jehla tloušťky G22, tj. 0,7 mm.

80. Z čeho je vyrobena jehla senzoru?

Nerezová ocel AISI 304.

81. Z jakého materiálu je vlákno senzoru? (ta část, která zůstává pod kůží)

Materiály použité k výrobě vlákna senzoru splňují požadavky normy EN ISO 10993.

82. Při zavádění senzoru jsem nic necítil/a. Jak mohu vědět, že je senzor zavedený?

Během zahajovací fáze (inicializaci senzoru), která následuje po zavedení senzoru, začne přijímač dostávat signály ze senzoru prostřednictvím vysílače. Toto je možné ověřit tak, že v levém spodním rohu displeje přijímače zvolíte ikonu "Senzor ZAP/VYP"   a zvolíte “Aktuální čtení”. Pokud uvidíte řadu čísel za písmeny “Iw” a “Ib”, pak je senzor zavedený správně a vysílač odesílá hodnoty do přijímače.   

Může se stát, že vidíte pouze nuly (obr. 1), což může mít dvě příčiny.
1)    Nejpravděpodobnější příčina - vysílač není připevněn na senzor natěsno. Prsty uchopte sestavu senzoru s vysílačem a jemným stlačením v horizontálním směru prověřte, zda vysílač skutečně zapadl natěsno na své místo (obr. 2). Po 3 minutách znovu zkontrolujte signál senzoru na přijímači. 
2)    Pokud jste se přesvědčili, že vysílač je na senzor připojen správně, je možné, že senzor nebyl správně zaveden. V takovém případě budete muset odstranit senzor a zavést nový. 

 

83. Jak mohu zkontrolovat signál senzoru?

Signál senzoru je možné ověřit tak, že v levém spodním rohu displeje přijímače zvolíte ikonu "Senzor ZAP/VYP"   a zvolíte “Aktuální čtení”. 

84. O čem vypovídá "signál senzoru"?

Signál senzoru je proud vycházející z elektrod senzoru, který představuje údaj o koncentraci glukózy a hladiny pozadí. Tato informace slouží pouze k technickým účelům (v případě abnormalit) a nemá žádný klinický význam. Není třeba, aby pacient pravidelně kontroloval signál senzoru.

85. Jaký je správný rozsah signálu senzoru?

5.0--300nA pro Iw. Není třeba, aby pacient pravidelně kontroloval signál senzoru.

86. Do jakých detailů je možné přiblížit celkový pohled na údaje o glykémii v různých obdobích na přijímači?

Švihnutím nahoru či dolů můžete změnit detail přehledu údajů o glykémii získaných v různých obdobích, a to v přírůstcích po 24, 12, 6, 3 a 1 hodině.

87. Jak ukončit/odložit alarm o problematické glykémii v přijímači?

Na displeji přijímače klepněte na alarmové hlášení. Tím alarm umlčíte na 20 minut.

88. Jsou v systému POCTech Care zabudovány šipky/výstrahy pro předpokládaný vývoj?

Pokud hodnoty glykémie překročí přednastavené hraniční hodnoty (spodní či horní), zobrazí systém POCTech Care  výstražné hlášení a upozorní pacienta. Na displeji přijímače se také zobrazují šipky trendu, které ukazují, zda glykémie pacienta roste či klesá.

POCTech Care neodhaduje ani neposkytuje výstrahu pro budoucí/předpokládanou hladinu glykémie.

89. Nabízí přijímač režim V letadle?

Přijímač nemá speciální režim V letadle. Přijímač pro přenos údajů z vysílače do přijímače používá režim Bluetooth Low Energy. Doporučujeme ověřit přímo u leteckého dopravce, zda vyžaduje, aby byla zařízení s Bluetooth během vzhletu a přistávání letadla vypnutá.

90. Jaké šipky se mohou objevit na displeji přijímače? (Míra změny)

Pro barevné šipky na displeji přijímače vedle hodnoty glykémie byly zvoleny CHYTRÉ BARVY, aby vyznačovaly směr a míru změny glykémie. Díky tomuto barevnému označní je možné si lépe představit, zda glykémie roste, je stabilní či klesá. 

mmol/L - Míra změny

 
Hladina cukru v krvi roste více než o 0,30 mmol/l během 3 minut

 Hladina cukru v krvi roste více než o 0,15 mmol/l během 3 minut

 Hladina cukru v krvi roste nebo klesne méně než o 0,15 mmol/l během 3 minut

 Hladina cukru v krvi klesne více než o 0,15 mmol/l během 3 minut

 Hladina cukru v krvi klesne více než o 0,30 mmol/l během 3 minut při hodnotě cukru v krvi vyšší než 5,0 mmol/l

 Hladina cukru v krvi klesne více než o 0,30 mmol/l během 3 minut při hodnotě cukru v krvi nižší než 5,0 mmol/l

 

91. Jak vymazat údaje z přijímače?

PROSÍM VEZMĚTE NA VĚDOMÍ: Dejte pozor, ať nevymažete údaje z aktuálního senzoru, tj. toho, jenž právě používáte. Pokud byly vaše údaje pro aktuální senzor omylem vymazány, automaticky se ukončí měřicí relace senzoru.

 
Stiskněte ikonu "Data“ a vyberte "Historická data“ 

 Vyberte záznamy, které chete vymazat.

 Potvrďte vymazání dat "Ano"

92. Jak sdílet údaje se svým ošetřujícím lékařem? S diabetickou sestrou?

Jakmile stáhnete údaje o Vaší glykémii do softwaru POCTech CT-10, můžete zobrazit výsledky trendu, prohlížet si  údaje a procházet zprávu s názvem Ambulantní profil glykémie (AGP), v níž jsou interpretovány denní vzorce glykémie a údaje o času v rozmezí, tj. o tom, jaké procento času se glykémie pohybovala v jakém rozmezí. Je možné tyto zprávy vytisknout a/nebo uložit a poskytnout svému ošetřujícímu lékaři, tak abyste mohli společně probrat vývoj nemoci.

93. Má systém POCTech Care software k detailnímu prohlížení údajů o měření?

Systém POCTech CT-10 CGM využívá software POCTech Care, který lze použít pro podrobnější přehled, co se týče údajů o Vaší glykémii. Můžete také vytisknout či stáhnout přehledy a poskytnout je svému ošetřujícímu lékaři.

94. Poskytuje systém POCTech Care zprávu AGP (Ambulantní profil glykémie)?

Pokud si stáhnete údaje o Vaší glykémii do softwaru POCTech Care, budete moci tyto údaje analyzovat pomocí tabulek a grafů, a také pomocí Ambulantního profilu glykémie. Tato zpráva Vám také může pomoci sledovat čas v rozmezí a porozumět dopadu životního stylu, léků a cvičení. Tuto zprávu můžete poskytnout svému lékaři a probrat společně vývoj nemoci.

95. Co je to Ambulantní profil glykémie (AGP)?

Zpráva nazvaná Ambulantní profil glykémie (AGP) je standardizovaná jednostránková zpráva s údaji o Vaší glykémii. Byla vytvořena organizací International Diabetes Center (Mezinárodní centrum pro diabetes) s cílem poskytnout grafický obrázek řízení diabetu pacienta a pomoci identifikovat vzorce glykémie.

96. Jak si stáhnout údaje do přijímače?

Údaje o glykémii si můžete stáhnout do softwaru POCTech CT-10.

97. Na jaké platformě lze používat software POCTech Care?

Software POCTech Care je možné stáhnout do běžných počítačů s operačním systémem Windows.

98. Zdá se, že můj software POCTech Care uvádí výsledky v nesprávných jednotkách. (mg/dL oproti mmol/L)

Je možné, že jste si stáhli špatnou verzi softwaru POCTech Care. Kontaktujte dovozce.

99. Mohu uložit samotné údaje o glykémii z přijímače někde jinde? (Kromě uložení v softwaru POCTech Care)

PROSÍM VEZMĚTE NA VĚDOMÍ: Dejte pozor, ať nevymažete údaje z aktuálního senzoru, tj. toho, jenž právě používáte. Pokud byly vaše údaje pro aktuální senzor omylem vymazány, automaticky se ukončí měřicí relace senzoru.

Nezpracované údaje z přijímače mohou být uloženy, kam si přejete. 
1)    Připojte přijímač k Vašemu počítači pomocí USB kabelu typu C, který je součástí sady POCTech CT-10. Kabel najdete v černé krabičce spolu s přijímačem pod vycpávkou. NEZAPOMEŇTE: Přijímač musí být vypnutý, aby ho Váš počítač dokázal identifikovat jako USB zařízení. 
2)    Otevřete okno Vašeho programu pro správu souborů a vyhledejte zařízení nazvané "USB drive". Po jeho otevření uvidíte dvě složky nazvané “@font” a “database”. Nezpracované údaje jsou ve složce “database”. Odsud je můžete zkopírovat, kamkoliv chcete. 

100. Kde najdu prohlášení o shodě?

Prohlášení o shodě je možné získat u dovozce.